2017’de Dikkat Etmeniz Gereken 10 Web Tasarım Trendi

0

Hayatta hiçbir şeyin stabil kalmaması gibi web siteleride yıllar geçtikçe değişim göstermektedir. Bundan iki yıl önce sade ve modern olarak kabul gören bir tasarım günümüzde kullanışsız ve eskimiş kabul edilebiliyor. Bu yüzden web tasarım trendlerini takip etmeli ve gerekli görüldüğü takdirde 3, 4 yılda bir web sitelerimizi yenilemeliyiz.

Bende İstanbul’da yaşayan freelance web ve grafik tasarımcısıyım. Uzun yıllardır aynı ajansta tasarım uzmanı ve front-end developer olarak çalışmaktayım. Aynı zamanda serbest olarak web ve grafik tasarımı işleri yapmaktayım. Eğer freelance web tasarımcı arıyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz.

E-posta adresim: info@aedizayn.com

Cep Telefonum: 0535 541 28 22

Referanslarım ve Çalıştığım Firmalar: Aedizayn


2017 Yılı İçerisinde En Çok Dikkat Çeken Web Trendleri:

 1. Tipografi: Büyük ve Bold Font Kullanımı
  Eskiden web sitelerinde tipografiye pek önem verilmezdi. Bir kelimeyi öne çıkarmak için ya o kelime bold yapılır veya farklı renk‘te kullanılırdı. Daha büyük vurgulamalar için imaj veya ikonlar tercih edilirdi.
  Bunun yanında grafik tasarımlarında font kullanımı her zaman için çok önemliydi fakat iş web sitesine gelindiğinde kullanım şekilleri kısıtlıydı. Gelişen teknoloji ve web sitelerine bakış açısı web sitelerindeki font kullanımlarınıda değiştirdi. Artık web sitelerinde kullanılan tipografi aynen bir afişte görebileceğiniz şekilde farklı olabiliyor. Daha büyük fontlar, kelimeleri bold veya italic kullanmak, çok farklı font aileleri günümüz web sitelerinde sıklıkla göreceğimiz şeylerdir. Apple senelerdir ince ağırlıkta font kullanırken iOS 11 ile birlikte daha iddialı ve kalın bir font tercihine dönüş yaptı.

 2. Flat Tasarım
  Sade ve modern görünümünden dolayı birçok firma veya kişi web sitelerini oluştururken flat tasarımı tercih etmektedir. Marjinal bir marka değilseniz ve uçuk kaçık tasarımlara ihtiyacınız yoksa, flat tasarım sizin için en iyi tercih olacaktır. Günümüzde en çok tercih edilen tasarım şekli olarak flat tasarım 2017 trendleri arasında yerini sürdürmektedir.
 3. Slider(akan resimler) Kullanımı Yerine Video veya Gif Tercihi
  Bende bir tasarımcı olarak bundan 1, 2 yıl öncesine kadar yaptığım tüm tasarımlarda slider alanı diye tabir ettiğimiz değişen resim alanları kullanıyordum. O zaman oldukça faydalıydı çünkü bir web sitesinde duyurmak istediğiniz bütün haberleri, yenilikleri ve duyuruları bu alandan ziyaretçilere sunabiliyordunuz.
  Artık bu slider alanlarının sıkıcı gelmesiyle birlikte web sitelerine ilk girdiğinizde daha dikkat çekici olan video veya giflerle hareket sağlanmakta ve ziyaretçilerde daha fazla merak uyandırabilmektesiniz.
 4. Deneysel Kompozisyonlar ve Asimetri
  Web tasarımı için bir nevi sanat diyebiliriz çünkü bir şeyler üretiyorsunuz. İletilmek istenen bir mesajı görsel öğeler kullanarak ziyaretçiye en etkili şekilde sunmaya çalışıyoruz. Yine bundan 1, 2 yıl kadar önce hep bir taslağa uymak, görsel açıdan düzenli, derli toplu tasarımlar tercih ediyorduk.
  Fakat artık bu devir geride kaldı. Simetri göze hoş gelebilir fakat asimetri ilgi çeker. Bu yüzden artık deneysel kompozisyonlar ve asimetrik öğe yerleştirimiyle web sitenizi daha ilginç gösterebiliyoruz.
 5. Degrade(gradient) Kullanımı
  Bir web sitesini neşeli ve enerjik göstermek için arka planda renk geçişleri etkili olabiliyor. Web sitesinin tümünde olmasa da gerekli yerlerinde bu tarz geçişler kullanmak oldukça faydalı olacaktır.
 6. Anlaşılır ve Basit Metin Kullanımı
  Bir web sitesinin sahip olması gereken en büyük özelliği sade ve minimalist olmasıdır. Bir laf vardır “Sadelik eklenecek bir şey bulunmadığında değil çıkartacak bir şey kalmadığında sağlanır.”
  Günümüzde bilinçsizce web sitelerinde amacını aşan öğeler kullanmaktayız. Ziyaretçiye çok fazla hareket seçeneği bırakırsak asıl amacımızdan saparız ve web sitesinden beklenen verimi alamayız.
  Bu yüzden anlaşılır ve basit metin kullanımı oldukça yararlı olabilir ve ziyaretçiyi yormadan verilmek istenen mesajı hızlıca iletebilirsiniz.
 7. İllustrasyon Kullanımı
  Web sitelerinde görsel öğe kullanımı çok önemlidir çünkü görsel kullanmak eğlencelidir. Ziyaretçide ilgi uyandırır ve web sitesinde kalmasını sağlar. Geçmiş yıllarda farklı 10 web sitesine baktığınızda mutlaka 3, 4 tane aynı imajdan görürdünüz. Stock fotoğraf kullanımı çok fazlaydı ve tüm tasarımcılar belli bir konuyu dile getirmek için hep aynı imajları tercih ederdi. Yaratıcılık çok fazla yoktu. Günümüzde ise birçok firma kendi çizdirdiği illustrasyonları tasarımlarına dahil ederek özgünlük sağlamaktadır ve bence çokta güzel olmaktadır.
 8. Minimalist ve Sade Tasarımlar
  Daha önce de belirttiğim gibi artık web sitesi tasarımları sadeleşmeye doğru ilerlemektedir. Faydanın kalabalıkta değil işini gören, sade ve yeteri kadar öğe ile sağlandığını kabul etmiş durumdayız.
 9. Üst Üste Geçen İmaj ve Yazılar
  Yazının bir kısmının resmin üzerine geçmesi blog ve portfolyo sitelerinde bolca kullanılmakta ve oldukça popüler bir konumdadır. Geçmişte resmin altında, üstünde veya yanında kullanılırken artık bir kısmı imajın üstüne getirerek daha değişik ve ilgi çekici bir kullanım oluşturmuştur.
 10. Cümlelerin Yatay ve Dikey Kelimelerden Oluşturulması
  Grafik tasarımlarında cümleleri çok farklı şekillerde ve konumlamalarla oluştururken, web sitelerinde günümüze kadar hep aynı şekilde düz-yatay durumdaydılar. Fakat artık bu kullanım şekli geride kalmıştır ve çok farklı tasarımsal kompozisyonlar oluşturulmaktadır.

Yukarıda 2017 yılına geldiğimizde web tasarımlarında farklı olarak tercih edilen 2017 web trendlerinden bahsettim. Zevkler ve renkler elbette farklıdır ve herkesin tercihleri ve beğenileri aynı olmayacaktır. Ama en çok tercih edilen web trendleri ve web tasarımının gittiği yol yukarıdakiler gibidir.

Paylas.

Yorum