Aramalarda Üst Sıralarda Mı Olmak İstiyorsunuz ? O zaman bu 10 SEO Hatasından Kaçının!

0

Arama motorlarında yapılan aramalarda üst sıralarda olmanın en büyük sırrı çok iyi içerik oluşturmak ve içerik oluştururken de SEO’ya uygun düzenlemektir.

Aramalarda en üst 3 sonuç 61% oranında tıklanırken, kullanıcıların 75%’i arama sonuçlarında 2. sayfaya geçmemektedir. Bu yüzden ne olursa olsun ilk sayfada olmak çok önemliyken ilk 3 sıra da bulunmak mükemmel bir sonuçtur.

Arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmıyorsanız, web siteniz SEO’ya uygun düzenlenmemiş olabilir. SEO için düzinelerce yapılması gereken önemli düzenlemeler olduğu gibi mutlaka kaçınmanız gereken davranışlar da vardır. Bu yazımda size arama motlarında(Google, Yandex, Yahoo, vb.) üst sıraları hedefliyorsanız kaçınmanız gereken 10 SEO hatasından bahsedeceğim…

Yazıma başlamadan önce belirmek isterim. Ben freelance olarak web arayüz tasarımı, mobil uygulama tasarımı ve front-end(html,css) geliştiriciliği hizmetleri sunmaktayım. Aynı zamanda SEO’ya uygun web sitesi ve SEO danışmalığı yapmaktayım. Bunlar doğrultusunda bilgi almak için iletişim bilgilerim aşağıdaki gibidir. İstediğiniz her konuda bana ulaşabilirsiniz…
info@aedizayn.com
0535 541 2822

Kaçınmanız Gereken 10 SEO Hatası

 1. Anahtar Kelime Doldurması
  Anahtar kelime kullanımı SEO için en önemli öğedir. İçeriğinizde aynı keyword’ü defalarca tekrarlamanız elbette Google’un dikkatini çekecektir ve sizi aşağı sıralara alacaktır. Kullandığınız anahtar kelimelerde dikkatli olun. Aynı kelimeyi defalarca ve defalarca kullanmayın. Sadece gerekli yerlerde kullanın. Kelimeyi tekrar edeceğiniz zaman aynı kelime yerine alakalı ama farklı kelimeler tercih edebilirsiniz. Aynı kelimeyi 5’ten fazla kullanmamanızda fayda olacaktır ama birbirini tamamlayan kelimeler fayda sağlayacaktır. Google’ı kandırmaya çalışmayın, ziyaretçiye gerekli bilgiyi iletmeyi hedefleyin.
 2. Bozuk Link Varlığı
  Anahtar kelime doldurulması kadar bozuk link varlığıda olumsuz bir etkendir. Web sitenizde tüm iç veya dış linklerin bozuk olması yani web sitenizden başka bir sayfa veya farklı bir web sitesine yönlendirdiğiniz linklerin karşılıksız çıkması ve geçerli sayfaların bulunmamasıdır. Bu gibi durumlarda web sitenizin itibarı düşecektir ve Google gibi arama motorlarında güvenilmez, kalitesiz içerikli diye mimlenecektir. Bunu önlemek için geçici sayfalara link vermekten kaçının ve belli dönemlerde link verdiğiniz sayfaları kontrol edin.
 3. İçerik Kopyalama
  Arama motorlarının en sevdiği şey daha önce hiçbir web sitesinde bulunmayan özgün ve yeni içeriklerdir. Aynı şekilde hiç hoşlanmadığı bir şey de daha önce başka bir web sitesinde index’lenmiş bir içeriğin sizin sitenizde birebir kopya şekilde bulunmasıdır. Bu yüzden mutlaka özgün içerikler oluşturun. Veya yazdığınız bir içeriği başka siteden bire bir kopyalamayın.
 4. İçerik happy wheels Tekrarlaması
  Aynı içeriği web sitenizde farklı farklı sayfalarda kullanmayınız. Google bire bir aynı içeriği farklı sayfalarda gördüğünde tek bir sayfayı index’leyip diğer kopyalarını yoksayabilir. Tüm sayfalarınızın görünür olabilmesi için hepsinde özgün içerikler kullanın. Bir sayfada diğer bir sayfadaki içeriğe ihtiyaç duyuyorsanız da o sayfaya iç link verip detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz gibi bir ibarede bulunun.
 5. Yetersiz İçerik Stratejisi
  Bir yazı oluştururken yetersiz, zayıf bir içerik oluşturacaksınız o yazıya hiç başlamayın daha iyi. Yazdığınız içeriklerde katı bir içerik stratejisi oluşturun, hedef kitlenizin ilgisini çekecek konular bulun ve başlığı ona göre ayarlayın, efektif ve eğlenceli yazın, araştırmanızı iyi yapın ve içeriğiniz her zaman doğru ve güvenilir olsun.
 6. Herkesin Kullandığı Başlıkları Kullanmak
  Herkesin kullandığı içerikleri ve başlıkları kullanırsanız, neden onların önünde çıkacağınızı düşünün. Sizden daha önce yazdıkları için muhtemelen sizden yukarıda olacaklardır. Bu yüzden keyword seçimlerinde hedef kitlenizi doğru belirledikten sonra anahtar kelime gruplamalarında da özgün ve yaratıcı olun.
 7. Özgün Olmayan Meta Tanımlamaları
  Meta tanımlamalarını olabildiğince ikna edici ve belirleyici oluşturun ve 160 karakteri geçmeyin. Arama sonuçlarında sitenizin başlığı altında kısa açıklamalar gözükür. Bu açıklamada ki metni meta tanımlamasında siz girebilirsiniz. Arama yapan kişi bu tanımlamanızı okuduğunda ilgisi uyanmalı ve web sayfanıza tıklamalıdır. Bunu sağlamak için de bahsettiğim gibi ikna edici ve özgün meta tanımlamaları yapın.

 8. Güvenilmez Sitelere Link Verme
  İtibarı, güvenirliği ve ziyareti olmayan web sitelerine link vermek SEO için itibarınızı düşürecek ve yukarı sıralara çıkmanızı engelleyecektir. Bilmediğiniz, güvenmediğiniz web sitelerine dış link vermeyin.
 9. Google Analytics gibi Uygulamlarla Site Analizlerinizi Kontrol Etmeme
  SEO için yapılması gerekenlerin en başında site analizi gelmektedir. Birçok şey yapıyorsunuz ama sonuçlarını gözlemlememek boşa sıkmak gibi bir şeydir. Hangi içeriğinizin tıklandığını, hangisinin yetersiz olduğunu Google Analytic ile incelemeli ve duruma göre çözümler üretmelisiniz.
 10. Yanlış Anahtar Kelime Seçimi
  Çok sık kullanılan değil içeriğinize, hedef kitlenize uyan anahtar kelimeler seçin. Çünkü kişi anahtar kelime ile siteye girdiğinde istediğini alamazsa geri çıkacaktır ve sitenizin SEO’su düşük olacaktır. Bu yüzden keyword seçimleriniz mutlaka ve mutlaka içeriğinizle eş olmalıdır.

Paylas.

Yorum