Cross Browser Compatibility Nedir?

2

Cross Browser Compatibility, oluşturduğunuz web sitelerinin tüm web tarayıcılarında stabil kalabilmesi ve var olan tüm fonksiyonlarının doğru olarak çalışması anlamına gelmektedir.

Yani web siteniz Chrome, Firefox, Internet Explorer, Safari ve diğer tüm tarayıcılarda görüntü olarak aynı ve hatasız kalmasıdır.

Yapabildiğiniz tüm işlemleri, yine tüm tarayıcılarda yapabilmelisiniz. Fonksiyonel bir bozukluğun olmaması gerekir.

Sektör geliştikçe, uygulamadaki programlama dilleri de gelişmektedir. Bunun sebebi daha fonksiyonel ve kullanışlı bir hal alma gerekliliğidir.

Bu gelişime, web tarayıcılarının da ayak uydurarak kendilerini güncellemeleri gerekmektedir. Mevcuttaki güncel tüm tarayıcılar; HTML, CSS, Javascript, PHP, ASP gibi en sık kullanılan modern dilleri desteklemektedir.


Cross Browser Compatibility sorunu en basit şekliyle nasıl çözülür?

Eskiden Cross Browser sorunlarını önlemek için çeşitli css framework’ler kullanılırdı. Bunların başında internette çok rahatça bulabileceğiniz: normalize.css ve reset.css gelir.

Fakat günümüzde bunları kullanmaya çokta gerek yok. Artık neredeyse bütün front-end geliştiricileri Twitter’ın sunduğu Bootstrap veya Google’un Materialize Css’ini kullanmakta. Bu css framework’ler normalize ve reset stil dosyalarının yaptığı işlevi yerine getirmektedir ve aynı zamanda responsive kodlama açısından mükemmele yakındır.


Peki bizi etkileyen nedir? Problem nerede?

Web tarayıcılarının kendilerini sürekli güncellediğini, yeni versiyonlarının yayınlandığını belirtmiştim. Mesela Chrome’un onlarca versiyonu bulunmaktadır. Chrome’ un Google ürünü olduğunu hepimiz biliyoruz.

Google bir süre sonra Chrome’ un eski versiyonlarını desteklemeyi bırakır. Güncelleme yapılmayan, eski versiyon tarayıcılar da; güncel programlama dilleri ile yazılmış web sitelerini görüntülerken sorun yaşanabilmektedir.

Anlayacağınız gibi asıl problemin nedeni, bir tarafın güncellenirken diğer tarafın güncellenmemesidir.

Bir noktaya kadar buna engel olmak imkansızdır. Hem modern bir web sitesi isteyip hem de Internet Explorer 8′ de tam fonksiyon çalışsın demek doğru olmayacaktır.

Bu gibi durumlarda iki tarafında(yazılımcı ve müşteri) anlayışlı olması gerekecektir. Web sitesinin kullanıcı kitlesi incelenmeli ve en çok tercih edilen tarayıcı göz önünde tutulup site kodlaması o yönde yapılmalıdır.

Son 4, 5 yıllık dönemde satın alınan bilgisayarların hepsinde güncel web tarayıcıları bulunmaktadır. Zaten 5 senelik bir bilgisayar da eskimiş olacaktır ve değiştirilmesi gerekmektedir. Tüm bunları dikkate alırsak güncel versiyon tarayıcılarda yani Chrome, Firefox, Internet Explorer’da düzgün gözüken siteler Cross Browser Compatibility’den geçmiş sayılacaktır. Tüm tarayıcılarda site linkinizi girip fonksiyonlarını kontrol ederek bunun testini yapabilirsiniz. Çok daha eski versiyonlara bakmak bence gereksizdir.


Paylas.

2 yorum

    • O şirketin nasıl bir sağlayıcı olduğunu bilemem ama genelde tüm tarayıcıları indirip hepsinde siteleri kontrol ederek testi kendiniz yapabilirsiniz. eski sürüm tarayıcılarda da test yapmak gerekirse onlar için ayrıca program veya ücretsiz web siteleri bulunabilir.

Yorum