Cross Browser Compatibility Nedir?

Cross Browser Compatibility, oluşturduğunuz web sitelerinin tüm web tarayıcılarında stabil kalabilmesi ve var olan tüm fonksiyonlarının doğru olarak çalışması anlamına gelmektedir.

Yani web siteniz Chrome, Firefox, Internet Explorer, Safari ve diğer tüm tarayıcılarda görüntü olarak aynı ve hatasız kalmasıdır.

Yapabildiğiniz tüm işlemleri, yine tüm tarayıcılarda yapabilmelisiniz. Fonksiyonel bir bozukluğun olmaması gerekir.

Sektör geliştikçe, uygulamadaki programlama dilleri de gelişmektedir. Bunun sebebi daha fonksiyonel ve kullanışlı bir hal alma gerekliliğidir.

Bu gelişime, web tarayıcılarının da ayak uydurarak kendilerini güncellemeleri gerekmektedir. Mevcuttaki güncel tüm tarayıcılar; HTML, CSS, Javascript, PHP, ASP gibi en sık kullanılan modern dilleri desteklemektedir.

Peki bizi etkileyen nedir? Problem nerede?

Web tarayıcılarının kendilerini sürekli güncellediğini, yeni versiyonlarının yayınlandığını belirtmiştim. Mesela Chrome’un onlarca versiyonu bulunmaktadır. Chrome’ un Google ürünü olduğunu hepimiz biliyoruz.

Google bir süre sonra Chrome’ un eski versiyonlarını desteklemeyi bırakır. Güncelleme yapılmayan, eski versiyon tarayıcılar da; güncel programlama dilleri ile yazılmış web sitelerini görüntülerken sorun yaşanabilmektedir.

Anlayacağınız gibi asıl problemin nedeni, bir tarafın güncellenirken diğer tarafın güncellenmemesidir.

Bir noktaya kadar buna engel olmak imkansızdır. Hem modern bir web sitesi isteyip hem de Internet Explorer 8′ de tam fonksiyon çalışsın demek doğru olmayacaktır.


Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için web programcısı belli standartlara uymalıdır ve gerekli tüm testleri yapmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir