Freelance Web Tasarım: Kurumsal & Kişisel Web Tasarım, Kartvizit & Logo Tasarım

0

Bu yazıyı sizleri “freelance web tasarım” konusunda bilgilendirmek için yazıyorum. Aynı zamanda bende serbest çalışan bir tasarımcı olarak web sitesi ve mobil uygulama tasarımları yapmaktayım. Böyle bir ihtiyacınız varsa info@aedizayn.com mail adresinden bana ulaşabilir veya referanslarımı incelemek için tıklayabilirsiniz.

Bu yazımda freelace web tasarım’ın ne olduğundan, freelance web sitesi fiyatlarından, freelance web tasarım yaptırmanın artı ve eksilerinden bahsedeceğim.

Freelance web tasarım aslında hiçbir şirket veya kuruma bağlı olmadan bireysel olarak yapılan tasarımlar için kullanılan bir terimdir. Özellikle internet ve bilgisayar sektöründe iş gücü olarak daha çok bireysel yetenekler öne çıktığından her hangi bir web sitesi, uygulama, vb. işler yapılırken çok büyük bir ekibe ihtiyaç duyulmamaktadır. (Ancak büyük projelerde kalabalık bir ekip şarttır.) Hatta bazı durumlarda tek kişi bile bir firmanın tüm dijital ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Bu yönden bakıldığında bir firmada tasarım ve/veya yazılım ünvanı ile görev almakta olan çalışanların yüzde 90’ı aynı zamanda serbest olarakta çalışmaktadır.

Bu yüzden freelance web tasarım yaptırmak sağlıklı değildir, istediğimi alamayacağım gibi düşüncelere kapılmak yersizdir. Çünkü freelance olarak çalışacağınız kişi aynı zamanda bir firmada bu işi aktif olarak sürdürmektedir. Büyük soluklu işlerde freelance çalışan biri ile çalışmak mantıksız olacaktır fakat ufak projeler için serbest çalışan bir tasarımcı, yazılımcı rahatlıkla tercih edilebilir.

Tasarım yapan kişi sektörel olarak hangi alanlarda aktifse o yönde tecrübesini geliştirecektir. Kişi kurumsal web siteleri, kişisel web siteleri yapıyor olabilir. Veya kendini logo tasarımı, kartvizit tasarımı gibi grafiksel tasarım alanlarında geliştirmiştir. Yukarda saydığım kurumsal & kişisel web siteleri, kurumsal kimlik tasarımları başlı başına farklı gereklilikleri olan konulardır. Bu yüzden freelance web tasarım yaptırırken seçtiğiniz kişinin sizin belirttiğiniz alanda tecrübeli olmasına dikkat etmelisiniz. Önceki referanslarına bakarak bunu görebilir veya tasarımcının kendisine sorabilirsiniz. Tasarımcılar her yaptığı işi web sitesine eklememektedir. Bu yüzden referanslarda kurumsal web sitesi yok diye o işi yapmadığı anlamına gelmemektedir.


Freelance Web Tasarım Fiyatları

En çok sorun yaratan durum freelance web tasarım fiyatlarıdır. O kadar değişken fiyatlar vardır ki bu kimi zaman serbest çalışan meslektaşlarıma zarar dahi vermektedir. Ben fiyatlandırma konusunda bireysel tecrübelerimi aktaracağım.

Hizmet sektörü olduğu için kişinin iş gücü dışında bir maliyeti olmayacaktır. Bu yüzden freelance web tasarımcısı, web sitesi yapım fiyatını tamamen kendi belirleyecektir. Durum böyle olunca her kafadan sesler de çıkacaktır.

Ben freelance web sitesi yaparken işin nitelik ve büyüklüğüne, harcamam gereken zamana ve sahip olduğum tecrübeye bakarım. İşin büyüklüğü, harcayacağım zaman arttıkça talep edeceğim fiyatta yükselecektir. Tecrübe konusuna değinmek gerekirse burada da bir hiyerarşi mevcuttur. Nasıl bir müdür, altlarından daha yüksek maaş alıyorsa, tecrübeli bir tasarımcı da sektörde toy olanlardan daha çok ücret talep etmeye hakkı olacaktır.

Bu kadar boş laf ettin, fiyatlar nelerdir diye sorabilirsiniz fakat net bir fiyat veremeyeceğim. İnternette araştırma yaparken bir web sitesi için 10 TL – 50.000 TL arası fiyat teklifi ile karşılaşabilirsiniz. Bu fiyat aralığının sebebi yukarıda belirttiğim sebeplerden kaynaklanmaktadır. Hiçbir tecrübeli web tasarımcısı 500 – 1000 TL arası bir fiyata web sitesi yapmayacaktır. Ancak elinde hazır temalar bulunan veya sektöre yeni adım atmış toy kişiler bu düşük fiyatlarda iş yapabilmektedir.

Tasarım konusunda ucuz işler için söylenmiş çok güzel bir laf mevcut:
“If you think good design is expensive, you should look at the cost of bad design”

Türkçe karşılığı olarak “İyi tasarımların pahalı olduğunu düşünüyorsan, kötü tasarımların maliyetine bir bakmalısın.” Kötü bir tasarım yaptırdığında memnun kalmazsın, istediğin çıktıyı sağlayamazsın ve sürekli tasarımı yenileme, değiştirme, düzenleme çabasına düşersin ve bunlar sana sürekli bir maliyet yaratır. Veya kötü bir tasarım yaptırırsın ve hiçbir işe yaramaz, paranı çöpe atmış olursun. O yüzden bir web sitesi, mobil uygulama tasarımı istiyorsanız çok iyi araştırma yaparak doğru tasarımcıyı bulmalı ve gerekli maliyeti sağlamalısınız…


Freelance Web Tasarım Yaptırmanın Avantaj ve Dezavantajları

Freelance web tasarım yaptırmanın birçok avantaj ve dezavantajı vardır. Bu avantaj ve dezavantajlar yaptıracağınız web sitesinin niteliğine göre değişiklik gösterecektir. Önceki bölümlerde de belirttiğim gibi eğer çok detaylı ve nitelikli bir iş yaptırıyorsanız bu işi tamamlayacak büyük bir ekibe(proje yöneticisi, tasarımcı, front-end developer, back-end developer) ihtiyaç duyacaksınız. Freelance olarak çalışan biri tüm bunları karşılamakta zorlanacaktır ve sizin için büyük bir dezavantaj oluşturacaktır.

Bunun yanında freelance web tasarım yapan kişilerin çoğu aynı zamanda bir şirkette de çalışmaktadır. Bu yüzden sizinle ilgileneceği saatler mesai saatleri dışında kalanlar olacaktır. Siz çok acil bir web sitesi istiyorsanız veya gün içinde sürekli güncellemeniz gerekecek ve bunun için tasarımcınıza başvurmanız gerekliyse sizin için ayrı bir dezavantaj oluşturacaktır.

Freelance işlerde genellikle iş sözleşmesi veya fatura kullanılmaz. Bu yüzden iki tarafında birbirine karşı hukiki bir bağı yoktur. Ben şu ana kadar bu konuda bir sıkıntı yaşamadım fakat bir dezavantaj gibi düşünebiliriz.

Dezavantajları yanında elbette avantajlarıda vardır:

  1. Web sitenizi her hangi bir ajans veya firmaya yaptıracağınızdan çok çok daha düşük bir fiyata yaptırabileceksiniz.
  2. Fatura kesilmediği için fiyat üzerinde KDV, vs. gibi vergiler olmayacaktır.
  3. Çalışmakta olduğunuz tasarımcı ile iyi anlaşırsanız, sizin için ufak tefek işlerden ücret almayabilir, en azından ben öyle yapıyorum =)

En başta da belirttiğim gibi bende freelance olarak web sitesi ve mobil uygulama tasarımı yapmaktayım. Bu konudaki bütün taleplerinizi info@aedizayn.com mail adresinden bana iletebilirsiniz. Ayrıca konu hakkındaki fikir ve görüşlerinizi iletebilir, daha detaylı bilgi için bana ulaşabilirsiniz.


Paylas.

Yorum