Freelance Web Tasarımcısı: Freelance Web Sitesi Tasarımı, Mobil Uygulama Tasarım(UX/UI), Logo & Kartvizit Tasarım

0

Freelance web tasarımcısı kimdir?

Freelance web tasarımcısı, hiçbir firma veya kuruma bağlı olmadan web sitesi, logo ve kartvizit tasarımı(kurumsal kimlik) yapan bireysel çalışanlara denir. Çoğu serbest web tasarımcısı aynı zamanda bir şirkette de görev almaktadır. Fakat yaptığı freelance işlerde şirketinden bağımsız çalışmakta ve şirketi bu işlere dahil etmemektedir.

Bende İstanbul’da yaşayan freelance web ve grafik tasarımcısıyım. Uzun yıllardır aynı ajansta tasarım uzmanı ve front-end developer olarak çalışmaktayım. Aynı zamanda serbest olarak web ve grafik tasarımı işleri yapmaktayım. Eğer freelance web tasarımcı arıyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz.

E-posta adresim: info@aedizayn.com

Cep Telefonum: 0535 541 28 22

Referanslarım ve Çalıştığım Firmalar: Aedizayn


Freelance Web Tasarım Hizmetlerim Nelerdir?

Uzun yılların verdiği tecrübe ile neye ihtiyacınız olduğunu çözümlüyor ve sizi/işinizi bir adım ileriye taşımaya yardım ediyorum. Dijital ortamda ihtiyacınız olan birçok hizmeti sizlere en iyi şekilde sunuyorum.

 1. PSD’den HTML kodlama
  Elinizde bulunan tüm PSD(Photoshop) dosyalarını SEO’ya uygun şekilde HTML’e çeviriyorum. Aynı zamanda Front-End desteği almak isteyen firma ve ajanslarla da serbest olarak çalışmaktayım.
 2. Web sitesi tasarımı(Sadece PSD)
  Web sitesi görsel tasarım ihtiyaçlarınız(PSD formatında) için güncel, modern ve flat arayüzler sunmaktayım. Güncel referanslarım için lütfen tıklayın.
 3. Komple web sitesi(PSD + HTML kodlaması)
  Tüm web sitesi geliştirme sürecinde tek bir kişi ile ilerlemek isterseniz ve ayrı ayrı tasarımcı, ön ve arka yüz geliştirici kişilerle uğraşmak istemiyorsanız sizin için komple web sitesi geliştirme hizmeti sunmaktayım.
 4. Mobil uygulama tasarımları(UX-UI)
  Kullanıcı arayüzü ve deneyimini göz önünde bulundurarak sizlere “Mobil Uygulama Tasarımı” hizmeti sunmaktayım. En çok tercih edilen iOS ve Android platformları mobil uygulama tasarımları için benimle iletişime geçin.
  E-posta adresim: info@aedizayn.com
  Cep Telefonum: 0535 541 28 22
 5. SEO çalışması
  Freelance web sitesi tasarım hizmetlerim içerisinde, web sitesinin SEO’ya uygunluğu ve Responsive olması mevcuttur. En baştan SEO’ya uygun web sitesi yaptırmak için veya eski sitenizi SEO çalışması ile güncellemek için iletişime geçin.
  info@aedizayn.com
 6. Yazılım
  Tüm web ve masaüstü yazılım işleri için benimle iletişime geçin. E-ticaret web siteleri, web uygulamaları, kullanıcı paneli gibi yazılım işlerinin yanında masaüstü programcılığı ile ihtiyacınız olabilecek her şeye cevap vermekteyiz.
 7. Kurumsal kimlik çalışması(freelance grafik tasarım)
  İhtiyaç duyduğunuz freelance grafiker işleri için bana ulaşabilirsiniz. Logo tasarımı, kartvizit tasarımı, davetiye tasarımı ve tüm kurumsal kimlik çalışmalarınız freelance olarak yapılmaktadır.

Freelance web tasarım süreci nasıl işler?

Her işte olduğu gibi freelance web ve grafik tasarım işlerinin de bir süreci vardır. Bu süreç doğru şekilde ilerlediğinde yapılan işin kalitesi ve işlem süresi istenildiği şekilde ilerlemektedir. Aksi durumlarda tasarımsal beklenti karşılanamayabilir ve iş zamanında yetişmez.

 1. İş Tanımı
  Sorunu araştırma, tanımlama ve çözümünü araştırma süreci. Bu süreçte işin ne olduğunu, gerekliliklerini düşünürüz.
 2. Araştırma
  Sektör araştırması yapılması, rakip firmaların incelenmesi, gerekliliklerin belirlenmesi ve sürecin düşünülüp planlanması, organize edilmesi.
 3. Tasarım taslağının oluşturulması
  Edinilen bilgilerle müşteri için örnek bir tasarımın oluşturulması ve müşteriye sunulması.
 4. Tasarımın tamamlanması
  Oluşturulan taslak tasarımların müşteri ile birlikte incelenerek tartışılması. Gerekliliklerin ve tüm revizyonların tamamlanması.
 5. Kodlama süreci
  Sonlandırılan tasarımların gereğine uygun şekilde kodlanması. Hazırlanan web sitesinin örnek bir link ile müşteriye iletilmesi ve kontrolünün sağlanması.
 6. Kodlamanın tamamlanması ve test süreci
  Tüm kodlamaların tamamlanması ve ardından 2-3 günlük test süreci. Bu sürede hatalı kısımların düzeltilmesi ve son revizyonların tamamlanması.
 7. Teslim
  Her şey hazır olduktan sonra alan adı, hosting satın alınması ve web sitesinin tüm dosyalarıyla birlikte müşteriye iletilmesi.

Freelance web sitesi tamamlanma süresi ne kadardır?

Bazı web sitelerinde görüyorum. “7 günde web sitesi teslimi” diyorlar. Bu tamamen yanlıştır. Profesyonel olarak çalışan hiçbir kimse, işin niteliğini öğrenmeden size süre vermeyecektir. Ancak işini profesyonel olarak yapmayanlar önceden fiyat ve süre verebilmektedir.

Tamamlanma süresi hakkında çok genel bir tahminde bulunabilirim. Standart 6 – 10 sayfalık bir web sitesi tasarım ve html kodlama süresi ortalama 2 hafta sürecektir. Ancak bu süreyi arttıran bazı unsurlar vardır. Eğer site içeriği oluşturulmamışsa, müşteri ve freelance tasarımcı arasında iletişim kopukluğu oluşursa süreç uzayabilir.

Bunun yanında e-ticaret veya admin paneli gibi yazılım kodlaması gerektiren işler çok daha uzun sürebilmektedir. Bazı detaylı e-ticaret web sitelerinin tamamlanması 3, 4 aya hatta 6 aya kadar sürebilmektedir.


Freelance web sitesi yaparken hangi teknolojileri kullanıyorum?

Freelance grafik ve web tasarımı yaparken en çok tercih edilen Adobe ürünlerinden Adobe Photoshop(Web sitesi & mobil uygulama genel tasarımı ve taslağı için) ve Adobe Illustrator(Logo ve grafik işleri için) kullanmaktayım. Zaten dijital sektörün standartları bunlardır.

Kodlama kısmında ise yine güncel teknolojilerden HTML 5, CSS 3, Javascript ve Jquery kullanmaktayım. Kodlama aşamasında SEO’ya uygunluk ve Responsive yani mobil uyumluluk benim için önceliklidir ve önemlidir.

Ayrıca işimizi kolaylaştırması adına bazı frameworklere başvurmaktayım. Bu frameworklerden en önemlisi sizinde mutlaka duymuş olduğunuz Twitter’ın hazırladığı Bootstrap framework’üdür. Ayrıca Google son zamanlarda bütün tasarımlarını yeniledi ve flat tasarım kullanmaya başladı. Bunun içinde bir css framework hazırladı. İhtiyaca ve tercihe göre Google’ın hazırladığı MaterializeCSS’yi de kullanmaktayım.

Paylas.

Yorum