Mobile First Indexing Nedir? Mobil Öncelikli Tasarım Ne Demektir? Responsive, Mobil Öncelikli ve Uygulama Arasında Farklar Nelerdir?

0

Mobile first indexing yani “mobile öncelikli dizinleme “adından da anlaşılacağı gibi Google gibi arama motorlarının mobil uyumlu ve tablet ve cep telefonlarında kullanılabilirliği yüksek web sitelerine öncelik tanımalarını amaçlayan bir dizinleme sistemidir. Şuan çok etkin bir şekilde kullanıma sunulmasa da Google bazı testleri tamamladıktan sonra bu indeksleme sistemini mutlaka devreye alacaktır.

Günümüzde internete erişim sağladığımız cihazlara baktığımızda daha çok mobil cihaz olduklarını görmekteyiz. Google Analytics’e baktığımda web sitemi ziyaret eden okurlarımın bana daha çok cep telefonu ve tabletlerden ulaştıklarını görmekteyim.

Gün geçtikçe mobil kullanım artarken web sitenizin mobile uyumlu olmaması işiniz için çok büyük bir dezavantajdır.

10 yıldır freelance olarak web sitesi tasarımı ve front-end geliştiriciliği yapmaktayım. Son 3, 4 yıldır da yaptığım tüm web sitelerinin responsive ve mobil uyumlu olmasına dikkat etmekteyim. Web sitenizi güncellemek veya mobil uyumlu olmasını istiyorsanız bana ulaşabilirsiniz.
info@aedizayn.com
0535 541 2822 (Alper)


Mobile First Tasarım Nedir?

Yukarıda kısaca bahsettiğim gibi mobil öncelikli web sitelerinin, arama sonuçlarında değerleri her geçen gün artacaktır. Mobile uyum sağlamayan diğer rakiplerine göre çok daha üst sıralarda konumlanacaklardır. Aşağıda Mobile First ve Responsive web tasarımını karşılaştırma yaparak size anlatmaya çalışacağım.

Mobil öncelikli tasarım ve responsive web sitesi arasında fark var mıdır?

Aslında hem vardır hem de yoktur. Responsive bir web sitesi ilk önce bilgisayarlar için tasarlanır fakat ekran boyutları küçüldükçe duruma göre düzenlenir ve mobil cihazlarda da rahat okunabiliyor olması sağlanır. Yani öncelik süreci “PC – Tablet – Cep Telefonu” şeklinde olacaktır:


Fakat mobil öncelikli tasarımlarda süreç tam tersidir. “Cep Telefonu – Tablet – PC” şeklinde aşağıdaki gibidir:

Responsive web siteden farkı nedir diye soracak olursanız, çok bir farkı yoktur diyebiliriz. Ama ilk önce mobil kullanım göze alınacağı için ona göre ekstra düzenlemeler yapılacaktır. İmaj seçimleri(boyut, tip, vs.), menü, tuşların bulundukları yerler, içerik yoğunluğu gibi konularda mobil öncelikli baktığımızda elbette çok farklı bir yol izleyeceğiz. Bu süreci anlatmaya kalksam başka bir yazının konusu olacak niteliktedir ama happy wheels kısaca bilinmelidir ki mobil öncelikli bir tasarım yapmak istiyorsak, düşünce yapımızı da mobil kullanan kişilere göre şekillendirmeliyiz.


Peki responsive web sitesi mi, mobil uygulama mı yoksa mobil öncelikli bir web sitesi mi yaptırmalıyız?

Yukarıdaki sorunun cevabını örnek vererek açıklarsam çok daha açıklayıcı olacaktır. Aşağıdaki maddeleri incelediğinizde sizin mobil uygulama, mobil öncelikli web sitesi veya responsive web sitesi üçlüsünden hangisine ihtiyaç duyacağınızı kolaylıkla karar verebileceksiniz.

  1. Bir etkinlik alanında qr kod veya başka bir yol ile etkinliğe katılanları bir web sitesine yönlendirmek istiyoruz. Bu iş için yapılacak web sitesi mutlaka mobile first olmalıdır. Çünkü etkinlik alanına bilgisayarı ile gelecek kişi sayısı oldukça az olacaktır. Durum böyle olunca web sitesine girecek kişilerin kullanabileceği tek cihaz cep telefonları veya tabletleri olacaktır. Bu nedenle masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için tasarım yapmak abes kaçacaktır. Mobil görünüm dikkate alınır ama masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarda da absürt bir görünüm olmaması sağlanması yeterli olacaktır.
  2. Veya bir AVM içerisinde bir kampanya olduğunu farzedelim. Bu kampanyanın tanıtım web sitesi veya katılım mikrositesi de mobil öncelikli olması tercih edilir. Çünkü kampanya etkileşim sürecinde kişi AVM’de olacaktır. Çoğumuz da AVM içerisinde bilgisayarlarımızla gezmeyiz. Tabiki bu web sitesine de cep telefonu veya tabletlerimizle ziyaret edeceğiz.
  3. Yukarıdaki örnekler dışında kalan ve her zaman ihtiyaç duyabileceğimiz, evimizde veya bir cafe’de otururken girme ihtiyacımız olabilecek diğer web siteleri için mobil öncelikli değil de responsive olmasını sağlarsak daha etkili olacaktır.
  4. Mobil uygulama ise bambaşka bir konudur. Mobil uygulama mutlaka bir amaca hizmet etmelidir. Randevu almak, resim paylaşmak, içerik paylaşmak, vb. Kurumsal bir firmanın web sitesinin aynısının mobil uygulama olmasına gerek yoktur veya tek kullanımlık bir etkinlik veya kampanya için de mobil uygulama oluşturmak abestir. Bunun dışında başta dediğim gibi bir amaca yönelik sürekli kullanım düşünülen bir proje için mobil uygulama yerinde bir karar olacaktır.

Maliyet konusuna gelirsek mobil öncelikli veya responsive bir web sitesinin maliyetleri hemen hemen birbirine yakın olacaktır. Fakat mobil uygulama konusuna girdiğimizde işin boyutu bir tık değişmekte ve maliyet iş niteliğine göre artmaktadır.

Mobil First Indexing, Mobile First Design gibi konularda sorularınızı bana iletebilirsiniz. Umarım merak ettiğiniz cevapları bu yazımla birlikte gidermişsinizdir.

Paylas.

Yorum