SEO(Optimizasyon) Çalışması Nedir? SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

3

Eğer aşağıdaki soruların cevaplarını merak ediyor ve web sitenizi Google ve diğer arama motorlarında yukarı sıralara taşımak istiyorsanız, okumanız gereken bir yazıyı sizinle paylaşıyorum. Kısa bir özet yapmak gerekirse SEO çalışmasının ne olduğunu ve nasıl yapıldığını kabaca anlatacağım…

  1. Arama motoru nedir ve en çok kullanılan arama motorları hangileridir?
  2. SEO(Optimizasyon) çalışması nedir ve ne işe yarar?
  3. Web sitelerine SEO analizi nasıl yapılır?
  4. SEO(Optimizasyon) çalışması nasıl yapılır?
  5. Organik ziyaretçi nedir ve organik hit nasıl arttırılır?

Arama motoru nedir ve en çok kullanılan arama motorları hangileridir?

Arama motoru, internet üzerinde bulunan içerikleri aramak için kullanılan yazılımlardır. Bu içerikler yazı, video, resim, müzik veya interneti kullanırken denk geldiğiniz her hangi bir şey olabilir.

Kütüphane görevlisi, bulunduğu kütüphanede aradığınız bir kitabı bulmanıza yardımcı olmaktadır. Arama motorlarıda aynı şekilde internette aradığınız bir bilgiyi bulmanızı kolaylaştırmaktadır.

En çok kullanılan arama motorları hangileridir?

Zaten işin tekeli olan Google en çok kullanılan arama motoru olarak krallığını korumaktadır. Google ve diğer arama motorlarını ayrı kefelere koymak gerekir. Google en büyük yatırımlarını “arama motoru” geliştirmesine harcamaktadır. Google en çok kullanılan arama motoru olduğu gibi aynı zamanda en iyi arama motorudur.

Google ve diğer birçok arama motorunda web sitesi arayabildiğiniz gibi diğer içerikleri de özel olarak arayabilirsiniz. Çok basit şekilde filtreleme yapabilirsiniz. Mesela resim arama motoru lazım olduğunda Google’ da arama yaptıktan sonra üst sekmedeki “Görseller” sekmesine tıklarsanız Google size sadece resim dosyalarını gösterecektir.

Google ile birlikte Yahoo ve Yandex en çok bilinen ve tercih edilen arama motorlarıdır. Fakat bunlar dışında onlarca arama motoru daha bulunmaktadır. Diğer arama motorları arasında Bing, Msn, Ask, Aol Search, DuckDuckGo gibi arama motorlarıda mevcuttur.


SEO(Optimizasyon) çalışması nedir ve ne işe yarar?

Arama motoru optimizasyonu(Search Engine Optimization – SEO) Google, Yahoo, Yandex gibi arama motorlarının web sayfalarını daha kolay bir şekilde taramasına olanak tanıyan teknik düzenlemelerdir.

SEO ne işe yarar?

SEO(Optimizasyon) sayesinde arama motorlarında daha üst sıralarda gözükeceksiniz. Bu sayede web sitenize giren kişi sayısı da artacaktır.

Aynı zamanda aramalarda üst sıralara çıkmakla kalmayacak, kullanıcı deneyimini arttırarak web sitenize giren kişilere daha eşsiz bir deneyim de sunacaksınız.

Garantili SEO diye bir şey olabilir mi?

Eğer paranızı kaptırmak istiyorsanız buna inanmakta özgürsünüz.

SEO çalışmasını denizde balık tutmak gibi düşünebilirsiniz. Aşağıda balık vardır ve oltayı denize atarsınız. Fakat balığı yakalayacağınızın hiçbir zaman garantisi yoktur. Siz kaliteli olta ve yem kullanabilirsiniz, oltayı atacağınız yeri doğru seçebilirsiniz fakat yine de garanti bir sonuç alamayabilirsiniz. Sizinle birlikte o bölgeye olta atan bir sürü balıkçı daha vardır. Bazen sizin tutmak istediğiniz balıkları o tutacaktır. SEO’da aynen bu şekilde işler. Siz sadece balığı yakalamak için daha donanımlı olursunuz ama hiçbir zaman garanti sağlayamazsınız.

Tek yapabileceğiniz her geçen gün donanımınızı kuvetlendirmektir. Sürekli daha iyi oltalar, balık tutma saatlerini doğru ayarlamak, doğru yerde konumlanmak sizi diğerler balıkçılardan öne taşıyacaktır. Aynı şekilde web sitenizi de geliştirerek rakiplerinizin önüne geçmeye çalışmalısınız.

Bu yüzden Garantili SEO kelimesini duyduğunuz tüm kişilerden hemen uzaklaşmak sizin için en iyisi olacaktır.


Web sitelerine SEO analizi nasıl yapılır?

Web sitenizin SEO’su iyiyse ve web sitenizi haftalık ve/veya aylık olarak güncelliyorsanız ziyaret sayınız artacaktır. Her geçen gün ziyaret sayınız artıyorsa bir sıkıntı yoktur fakat birçok şey yapmanıza rağmen site trafiğinizde bir gelişme olmuyorsa, bir şeyleri yanlış yapıyorsunuzdur. Bu gibi bir durumlarda en iyi çözüm web sitenize SEO analizi yapmak, yaptırmaktır.

İnternet ve teknoloji ile aranız iyiyse kendi başınıza SEO analizi yapabilirsiniz. Bunun için birçok web sitesi mevcuttur. Benim en sık kullandığım iki web sitesi aşağıdakilerdir:

wmaraci
SEO Hocası

bu web sitelerinden çıkacak sonuçları değerlendirip düzeltmeniz gerekmektedir. Bazı konular sizin yapabileceğiniz şeyler olabilirken çoğu için SEO bilgisi olan bir Front-End Developer’a başvurmanız gerekecektir.

Bu konuda yardım istiyorsanız info@aedizayn.com’a mail atabilirsiniz.


SEO(Optimizasyon) çalışması nasıl yapılır?

Arama motorları, arama sonuçlarını listelerken kendi geliştirdikleri algoritmik yapıyı kullanmaktadırlar. Bu nedenle web geliştiricileri kodlarını hazırlarken bu algoritmayı bilerek ve ayrıntılara dikkat ederek oluşturmak durumundadırlar.

Teknik olarak anlatmak gerekirse web sitenizin kodlamasını yapan kişi önemlidir. Bu yüzden SEO bilen ve güvendiğiniz bir kişi ile çalışmalısınız. Bu konuda sizin yapabileceğiniz bir şey yoktur.

Diğer bir konu, içeriğinizin önemli olduğunu bilmeniz gerektiğidir. Hedef kitlenize dönük, bilgilendirici ve yapıcı bir içerik sağlamalısınız. Yazı, resim, video gibi her türlü dijital öğeyi barındırmalısınız.

Aslında sizin yapmanız gereken uygun içerik üretip geri kalan teknik kısmı işi bilen birine devretmektir.

SEO çalışması yaptırmak istiyorum. Ne yapabilirim?

Ben freelance olarak web sitesi ve SEO çalışması yapan bireysel bir tasarımcı, yazılımcıyım. Benimle irtibata geçerseniz, size bu konuda yardımcı olabilirim.

Mevcut web siteniz üzerinden SEO yapılabileceği gibi bazen web sitenizi yenilemekte gerekebilir. Size bu iki hizmet ile birlikte komple bir hizmeti sunmaktayım.

SEO çalışması yaptırmak için benimle irtibata geçebilirsiniz. İletişim bilgilerim aşağıdaki gibidir:

info@aedizayn.com

0535 541 28 22

Web ve UX-UI referanslarım için tıklayın…


Organik ziyaretçi nedir ve organik hit nasıl arttırılır?

Kısaca organik ziyaretçi Google, Yandex gibi arama motorlarında arama yaparak web sitelerinize ulaşan ziyaretçilerdir.

Başka bir sayfadan sitenize ulaşan, ödeme karşılığında reklamınıza tıklayarak gelen veya tarayıcıya sizin web sitenizi yazıp giriş yapan kişiler organik ziyaretçi değildir.

Organik ziyaretçilerin, web sitenize girerek sitenizde görüntüleme yapıp gezinmesi sonucunda oluşacak duruma “Organik Hit” denir. Aslında “organik ziyaretçi” = “organik hit” diyebiliriz.

Google organik hit nasıl arttırılır?

Google organik hit’inizi arttırmak istiyorsanız öncelikle web sitesinizde kaliteli, özgün text içerikler bulundurmalısınız. Eğer web sitenizin içeriği yetersizse organik ziyaretçi ve organik hit’inizi arttırmanız mümkün değildir.

Web sitesi tıklama sayısı ve organik hit arttırmak için neler yapılabilir?

Ziyaretçi sayısını yükseltmek için en etkili yöntem blog oluşturmaktır. Blog’ta paylaşacağınız içeriklerle organik olarak ziyaretçi sayınızı arttırabilirsiniz.

Google’da üst sıralarda çıkıyorsanız bu mükemmel bir şeydir ama tıklanmak için ayrıca birkaç ufak detaya başvurmanız gerekebilir. Örnek verecek olursak sitenizin başlığı ve meta tag’ler önemlidir. Arama yaptığında kullanıcının göreceği başlık ve açıklama tıklaması için önemli bir etkendir.

Aşağıdaki örnekte göreceğiniz gibi “filtre kahvenin faydaları” aramasının ilk sırada çıkan sonucu gözükmektedir. Başlık ve alt açıklama özel olarak hazırlanmıştır. Arama sonuçlarında gözükmesini istediğiniz gibi. Bazen hazırladığımız sayfalarda bu gibi detayları atlıyabiliyoruz ama önemli bir konudur. Tıklanmasını istediğimiz içeriğe özel olarak başlık ve açıklama oluşturmalıyız. Bunu meta tag’leri kullanarak yapabiliriz.

Mesela örnek vermek gerekirse tarım ilacı satan bir e-ticaret siteniz var ve siz organik ziyaretçi çekmek istiyorsunuz. Bir blog oluşturdunuz. Acaba blog’ta neler paylaşmanız gerek?

Tarım ile ilgili bir sürü konuyu blogta paylaşabilirsiniz. Birkaç örnek konu başlığı vermek gerekirse:

  • Tarım ilacı nedir? Tarım ilacı hangi durumlarda kullanılmalıdır?
  • Tarım ilacı kullanmanın faydaları nelerdir?
  • Tarım ilacı kullanmadan verimli olabilir miyim?

Gibi bir sürü konu başlığı altında açıklayıcı bilgiler sunarak kişileri önce web sitenize çekebilir daha sonra da satışa yönlendirebilirsiniz…


SEO ile ilgili aklınıza gelebilecek bir sürü soruyu yukarıda açıkladım. Aklınıza gelebilecek tüm soruları bana danışabilir ve hizmet almak için iletişime geçebilirsiniz. İletişim bilgilerim aşağıdaki gibidir:

info@aedizayn.com

0535 541 28 22

Web ve UX-UI referanslarım için tıklayın…


Paylas.

3 yorum

Yorum