SEO(Optimizasyon) Nedir? Web Sitenize SEO Nasıl Uygulanır?

Eğer aşağıdaki soruların cevaplarını merak ediyor ve web sitenizi Google ve diğer arama motorlarında yukarı sıralara taşımak istiyorsanız, okumanız gereken bir yazıyı sizinle paylaşıyorum.

  1. Arama motoru nedir ve hangileridir?
  2. SEO(Optimizasyon) nedir?
  3. Web sitenize SEO(Optimizasyon) nasıl yapılır?
  4. Organik ziyaretçi nedir ve organik hit nasıl arttırılır?

Yukarıda ki soruları cevaplarken birçok kaynaktan okuduğum SEO makalelerini kısaltıp derleyerek size en basit şekilde anlatmaya çalıştım.

Arama motoru nedir ve hangileridir?

Arama motoru, internet üzerinde bulunan içerikleri aramak için kullanılan yazılımlardır. Bu içerikler yazı, video, resim, müzik veya interneti kullanırken denk geldiğiniz her hangi bir şey olabilir.

Kütüphane görevlisi, bulunduğu kütüphanede aradığınız bir kitabı bulmanıza yardımcı olmaktadır. Arama motorlarıda aynı şekilde internette aradığınız bir bilgiyi bulmanızı kolaylaştırmaktadır.

Google, Yahoo, Yandex en çok bilinen arama motorlarıdır. Fakat bunlar dışında onlarca arama motoru daha bulunmaktadır. Bing, Msn, Ask, Aol Search, DuckDuckGo en çok bilinen diğer arama motorları arasındadır.

SEO nedir?

Arama motoru optimizasyonu(Search Engine Optimization – SEO) Google, Yahoo, Yandex gibi arama motorlarının web sayfalarını daha kolay bir şekilde taramasına olanak tanıyan teknik düzenlemelerdir.

SEO(Optimizasyonu) sayesinde arama motorlarında daha üst sıralarda gözükeceksiniz. Bu sayede web sitenize giren kişi sayısı da artacaktır.

Aynı zamanda aramalarda üst sıralara çıkmakla kalmayacak, kullanıcı deneyimini arttırarak web sitenize giren kişilere daha eşsiz bir deneyim de sunacaksınız.

Web sitenize SEO(Optimizasyonu) nasıl uygulanır?

Arama motorları, arama sonuçlarını listelerken kendi geliştirdikleri algoritmik yapıyı kullanmaktadırlar. Bu nedenle web geliştiricileri kodlarını hazırlarken bu algoritmayı bilerek ve ayrıntılara dikkat ederek oluşturmak durumundadırlar.

Teknik olarak anlatmak gerekirse web sitenizin kodlamasını yapan kişi önemlidir. Bu yüzden SEO bilen ve güvendiğiniz bir kişi ile çalışmalısınız. Bu konuda sizin yapabileceğiniz bir şey yoktur.

Diğer bir konu, içeriğinizin önemli olduğunu bilmeniz gerektiğidir. Hedef kitlenize dönük, bilgilendirici ve yapıcı bir içerik sağlamalısınız. Yazı, resim, video gibi her türlü dijital öğeyi barındırmalısınız.

Aslında sizin yapmanız gereken uygun içerik üretip geri kalan teknik kısmı işi bilen birine devretmektir.

SEO’ ya uygun bir web sitesi yaptırmak veya SEO ile alakalı merak ettikleriniz için info@aedizayn.com e-posta adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Organik ziyaretçi nedir? Organik hit nasıl arttırılır?

Kısaca organik ziyaretçi Google, Yandex gibi arama motorlarında arama yaparak web sitelerinize ulaşan ziyaretçilerdir.

Başka bir sayfadan sitenize ulaşan, ödeme karşılığında reklamınıza tıklayarak gelen veya tarayıcıya sizin web sitenizi yazıp giriş yapan kişiler organik ziyaretçi değildir.

Organik ziyaretçilerin, web sitenize girerek sitenizde görüntüleme yapıp gezinmesi sonucunda oluşacak duruma “Organik Hit” denir.

Organik Hit’inizi arttırmak için mutlaka web sitenizde yapıcı içerikler sunmalısınız. Web sitenizin içeriği yetersizse organik ziyaretçi ve hit’inizi arttırmanız mümkün değildir.

Ziyaret sayısını yükseltmek için en etkili yöntem blog oluşturmaktır. Blog’ta paylaşacağınız içeriklerle ziyaretçileri organik olarak web sitenize çekebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir