UX(Kullanıcı Deneyimi) Nedir? Gerekli Midir? Süreç Nasıl Çalışır?

0

Ziyaret ettiğiniz web siteleri, sürekli olarak kullandığınız mobil uygulamalar, fiziksel aletler, eviniz ve aklınıza gelebilecek her aracın, eşyanın, ürünün veya mülkün tek amacının biz kullanıcıların hayatını kolaylaştırmak olduğunu bilmekteyiz. Aslında teknolojinin tanımı da budur. Hayatımızı kolaylaştıracak ürünler yaratmak. Bu ürünler tasarlanırken kullanıcıların deneyimlerinden faydalanılır ve bizim bu ürünleri en rahat, kolay, hızlı ve anlaşılır şekilde kullanacağımız bir formda hazırlanmaya çalışılır. Siz tek tuşla çamaşırlarınızı yıkayacakken 5 dakika programlama ile uğraşmak istemezsiniz. Bunu sağlayan UX yani kullancı deneyimi çalışmalarıdır.

Konumuz biraz daha dijital olduğu için biz kullanıcı deneyimi konusunu daha çok web siteleri ve mobil uygulamaları için konuşacağız.

UX(kullanıcı deneyimi) süreci web sitesinin arayüzünün nasıl görüneceği ile ilgili değildir. Daha çok içerikle ilgilidir. Kullanılacak resimler, yazı içerikleri, tercih edilecek tuşlar ve tuşların üzerinde yazacak olan terimlerin hepsi bütün olarak kullanıcı deneyimi süreci içerisinde belirlecek konulardır. Bir tuş üzerinde sadece “detaylar” yazıyor ve az tıklanıyorsa, bu tuşun ismini “detaylar için tıklayınız” olarak değiştirmek UX süreci içerisinde yer alan bir durumdur.


UX uygularken nelere dikkat edilir?

 • Davranışlara odaklanılır.
 • Kullanıcıyı kısıtlayan noktalar düşünülür.
 • Kullanıcı alışkanlıkları dikkate alınır.
 • Mükemmel bir tasarım yaratılır.
 • En önemlisi tüm bunları yaparken eğlenilir.

UX uygulamak gerekli midir?

Siz web sitenizi veya mobil uygulamanızı UX(Kullanıcı Deneyimi) araştırması yapmadan tabiki de oluşturabilirsiniz. Bu durumda kullanıcılar, web sitenizi veya mobil uygulamanızı kendi alışkanlıkları ve tecrübeleriyle değil de sizin onlar için seçtiğiniz şekliyle kullanmak zorunda kalacaklar. Durum böyle olunca tabi ki de onlar için büyük bir zorluk oluşacaktır. Hatta en ufak bir rekabet ortamı doğduğunda daha kolay kullanabilecekleri bir tasarım ile karşılaşırlarsa sizi hiç düşünmeden terk edeceklerdir.

Bu yüzden şart değildir ama kalıcı olmanız, amacınıza daha hızlı ulaşabilmeniz için sizlere çok büyük bir avantaj sunacağı açıktır.

Bakın aşağıdaki resimde çok net bir örneği size sunuyorum. Siz bir yol tasarımı yapmışsınızdır ama kullanıcı daha yakın olan kestirmeyi tercih etmektedir. Aynı şekilde web sitenizde veya mobil uygulamanızda da bu gibi kullanımlar dikkate alınmalıdır.
Mesela sağ tarafta bir tabela, not olsaydı; kullanıcı kestirmeden gittiği için o tabelayı, notu göremeyecekti. Aynı şekilde web sitesinde de görülmesini istediğiniz öğeler dikkat çekici olmalı, kullanıcının ulaşabileceği pozisyonda bulunmalı. Bunu da UX ile sağlarsınız…UX nasıl keşfedilir?

 • Saha çalışması ile.
 • Online yapılabilir. Bunun için bir sürü araç mevcuttur.
 • Sosyal mecralarda, forumlarda ve insanların ikili etkileşime girdiği her mecrada.
 • Hedef kitleniz net olarak belirginse gidip onların bir kısmı ile konuşulur ve gereksinimleri öğrenilir. Mesela bir şirket içi uygulama yapılacağını düşünürsek, gidip o şirketin çalışanları ile konuşulur.
 • İmkanlarınız kısıtlıysa kendinizi bir kullanıcı yerine koyup düşünebilir veya en yakın arkadaşlarınız, aileniz üzerinden bir çalışma yapabilirsiniz.

UX SÜRECİ NASILDIR?

 1. İNCELEME
  Öncelikle elinizde bir brief olmalıdır. Bu brief’i projeyi yaptırmak isteyen kişilerden veya kurumdan isteyebilirsiniz. Kendi projenizse de brief’i siz oluşturmalısınız.
  Bu brief kapsamında:

  Proje ana ve yan amaçları (Üründen beklenen nedir?)

  Hedef kitle

  Hedef kitlenin genel alışkanlıkları göze alınacağından, bunlar belirlenmelidir. Bu alışkanlıklar brief içerisinde kısa özet şeklinde olabilir veya belirlenmesi sizden istenebilir.
  Varsa özel durumlar, vb.

  İnceleme için gerekli ekipmanlar toplandıktan sonra beyin fırtınası yapılır:

  Çözüme ve kullanıcı kitlesine yönelik akla gelen her konu not alınır ve karışık şekilde bir bilgi havuzuna eklenir.
 2. HEDEF KİTLE İLE GÖRÜŞME
  Gerçekleştirebilirseniz hedef kitle ile görüşme, röportaj yapılır, notlar alınır ve gereksinimleri, alışkanlıkları belirlenir. Bunu yukarıda belirttiğim “UX nasıl keşfedilir?” Başlığı altındakileri uygulayarak yapabilirsiniz.
 3. BİLGİLERİN ŞEKİLLENDİRİLMESİ
  Kendi görüşleriniz ve hedef kitleniz ile yaptığınız görüşmeler sonucunda ortaya çıkan notlar incelenir ve detaylı şekilde üzerinde düşünülür. İlk başta havuzda biriktirdiğiniz fikirlerle eşleştirilir ve uygun olanları daha kapsamlı şekilde notlar arasına alınır.
 4. PROTOTİP OLUŞTURULMASI
  Yavaş yavaş bir sonuca ve çözüme varılmaya başlanır ve ürün için bir prototip oluşturulmaya başlanır. İlk önce wireframe’ler oluşturulur ve prototip uygulamaları ile dijital çizimleri taslak uygulama olarak yapılır.
 5. TEST SÜRECİ
  Protitip oluşturulduktan sonra test edilmesi gerekecektir. İlk önce kendi aramızda test ederiz. Eksikler, problemler varsa düzeltilir ve sonrasında hedef kitle tarafından test edilmesi sağlanır.
 6. GERİ BİLDİRİM
  Test süreci ile birlikte geri bildirimler değerlendirilir ve ona göre projeye şekil verilir, gerekli revizyonlar, eklemeler yapılır.
 7. BETA SÜRÜM VE SONRASINDA ORJİNAL ÜRÜN
  Geri bildirimler alınıp düzenlemeler yapıldıktan sonra proje için ilk beta versiyonu ve sonrada orjinal versiyonu piyasaya sürülür. Bu saatten sonra artık geri bildirimler toplanır, analizler yapılır ve gerekli iyileştirmeler ve oluşabilecek ihtiyaçlar kaşılanır.

Bu arada ben bir firmada UX-UI Designer ve Front-End Developer olarak çalışmaktayım. Aynı zamanda freelance olarakta hizmetlerimi sunmaktayım. Tüm web sitesi tasarımı, mobil uygulama tasarımı veya tasarımlarınızın html’e dönüştürülmesi işlemleri için bana aşağıdaki bilgilerden ulaşabilirsiniz.
info@aedizayn.com
0535 541 2822

Paylas.

Yorum