Web Site Ziyaretçi Sayısı Öğrenme İçin Ne Gerekir? Ziyaretçi ve Tıklama Sayılarını Takip Etmek Neden Önemlidir?

2

Web sitenize SEO uygulamak, arama motorlarında üst sıralara yükselmek ve akabinde ziyaretçi sayılarınızı arttırmak için en önemli gereksinimlerden bir tanesidir. SEO uygulamak için “web site ziyaretçi sayısı takibi ve site istatistiklerini” takip ve analiz etmek mecburidir. Bu analizler sonucunda neleri doğru yaptığınızı görür, ileriki aşamalarda neler yapmanız gerektiğini kurgularsınız…

Bir web sitesine sahip olduktan sonra gelen ikinci önemli nokta web sayfası ziyaretçi ve tıklama sayısını takip etmek ve bu sayıları nasıl arttırabileceğinizi düşünmektir. Bu yazımda web sitesi ziyaretçi sayısı ve diğer analizleri takip etmeniz için neler yapmanız gerektiğini anlatacağım.

Web sitenize ekleyeceğiniz ziyaretçi sayısı görüntüleme kodu(Google Analytics) ile birlikte:

 • günlük, haftalık ve aylık ziyaret sayısı takiplerini
 • en çok hangi sayfaların ziyaret aldığını
 • anlık verileri(şuan sitede kaç kişi var, aktif kişiler hangi sayfaları ziyaret etmekte, vs.)
 • ziyaretçilerin arama motorlarında hangi arama kelimelerini yazarak sitenize giriş yaptığını detaylıca görüntüleyebilirsiniz.

Bu istatistiklerin tümünü “Google Analytics” kodu ile ücretsiz sağlayabilirsiniz.


Ziyaretçi ve tıklama sayılarını takip etmek için ne yapmalıyım?

Web sitesi ziyaretçi sayısı ve sayfa tıklamalarını takip etmenin en kolay yolu web sitenize Google Analytics kodu eklemektir. Daha sonra Analytics sayfası ve/veya Analytics Mobil Uygulamalarından web sitenizin tüm istatistiklerini takip edebilirsiniz, ziyaretçi sayısını görebilir, sayfa tıklamalarını gözlemleyebilirsiniz.


Google Analytics kodunu web sitemize nasıl yükleriz?

 1. Google Analytics Web Sayfasına giriş yapın. Gmail hesabınız ile analytics sayfasına giriş yapabilirsiniz.
 2. Giriş yaptıktan sonra karşınıza aşağıdaki ekran çıkacaktır. “Kaydolun” dediğiniz anda Google Analytics hesabınız aktif olacaktır. Daha önce aktif etmişseniz farklı bir ekranla karşılaşacaksınız.
  Google Analytics Kayıt
 3. Kayıt olduktan sonra size doldurmanız için bir alan çıkacaktır. Bu alana web sayfası ziyaretçi ve tıklama sayısını görmek istediğiniz web site bilgilerini girmelisiniz.
  Google Analytics Site Kayıt Formu
 4. Tüm bilgileri doldurup onayladığınız anda aşağıdaki gibi bir sayfa ile karşılaşacaksınız. Kırmızı çizgiyle işaretlediğim alan sizin ziyaretçi izleme kodunuz olacaktır. Bu kodu kopyalayıp web sitenizde takip etmek istediğiniz tüm sayfalara eklemelisiniz. Eğer bir masterpage kullanıyorsanız, sadece o sayfaya eklemek yeterli olacaktır. Tüm sayfalarınızı HTML ile oluşturmuşsanız aynı kodu hepsine tek tek eklemelisiniz. Biraz teknik bilgi olduğu için tek başınıza yapamıyorsanız, web sitenizi yapan kişi veya firmayla iletişime geçebilirsiniz. Bu izleme kodunu “</head>” happy wheels kapanış etiketinin hemen önüne yapıştırmanız yeterli olacaktır.
 5. Eğer wordpress kullanıyorsanız da takip kodu eklemek için farklı eklentiler mevcuttur. Bu eklentileri wordpress uygulamanıza yükleyip takip kodunu kolayca aktif edebilirsiniz.
  Wordress Analytics Plugin Örneği

Bu işlemleri yaptıktan sonra aşağıdaki belirttiğim site ve mobil uygulamalarından site takibinizi yapabilir, ziyaretçi ve sayfa tıklanma sayılarını ve diğer bütün istatistiksel değerleri takip edebilirsiniz.

Google Analytics Web Sitesi
Google Analytics iOS Mobil Uygulaması
Google Analytics Android Mobil Uygulaması


Ziyaretçi ve tıklama sayılarını takip etmek neden önemlidir?

Bir web sitesinin ziyaretçi sayısı ve sayfa tıklamalarının yükselmesi için en önemli uygulama SEO çalışmasıdır. SEO çalışması için teknik konulardan daha çok doğru içerik oluşturulması önemlidir. Siz anahtar kelime analizleri, özgün yazı içerikleri oluşturmuş olsanız da bunun takibini mutlaka yapmalısını. Hangi içeriğin daha çok ziyaret çektiğini, hangi sayfaların tıklandığını görmeniz, sonraki oluşturacağınız içeriklerde size yol gösterecektir.

SEO çalışmalarındaki bir sonraki adım ve stratejiyi size gösterecek olan; bu veri istatistiklerinin takibidir.

Kaliteli bir içeriğiniz varsa, Google sizi aramalarda üst sıralara yerleştirecektir. Sizde bunu ziyaret ve tıklama sayısı artışı olarak göreceksiniz. Üst sıralarda olmak bir yarış olduğu için sürekli kendinizi geliştirmeniz, yenilemeniz gerekmektedir. Bunu da hangi kelime ve kelime gruplarında üst sıralarda olmak istiyorsanız; o konu ve kategorilere dair yeni ve destekleyici içerikler üreterek gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu şekilde güncel kalıp üst sıralarda durmaya devam edebilirsiniz.

Mesela “web tasarım” konu başlığını ele alalım.

 1. “Web tasarımı nedir? Web tasarımı nasıl yapılır?” başlığında detaylı bir yazımız olsun.
 2. Sonrasında anahtar kelime analizi yaparak bu başlığı nasıl destekleyebileceğimizi düşünmemiz gerekecektir.
 3. Benim aklıma gelen ve yukarıdaki başlığı destekleyici diğer konular aşağıdaki gibi olacaktır:
  – Web tasarımcısı kimdir?
  – Web tasarım trendleri nelerdir?
  – Web tasarımında renk kullanımı ve renklerin anlamları…
  – Web tasarımcısı ararken nelere dikkat etmeliyiz?
  gibi yeni konu başlıkları ile uzatabiliriz. Belirttiğim tüm başlıklar gördüğünüz gibi ilk yazdığım yazıyı hep desteklemektedir ve daha detaylı bilgiler sunmaktadır. Bir konu hakkında verebileceğiniz tüm bilgileri sunmanız sizi en üst sıraya kadar çıkaracaktır.

Ben de bir tasarımcı ve SEO uzmanı olarak hizmetlerimi size sunmaktayım. Komple web sitesi, mobil uygulama tasarımı veya SEO çalışması hakkında bilgi almak ve talepte bulunmak için info@aedizayn.com mail adresimden bana ulaşın.


Paylas.

2 yorum

Yorum