Web Sitesi Yaptırmak İstiyorum. Nasıl Freelance Web Tasarımcı Bulabilirim?

0

“Web sitesi yaptırmak istiyorum” diye düşünüyorsunuz fakat freelance web tasarımcı veya web tasarım firmalarını nasıl bulabileceğinizi henüz bilmiyorsunuz.

İlk önce belirtmek isterim ki bende freelance olarak çalışan web-grafik tasarımcısıyım. Kurumsal site, e-ticaret sitesi, mobil uygulama tasarımı veya her hangi bir ihtiyacınız için benimle iletişime geçebilirsiniz. İletişim bilgilerim aşağıdaki gibidir.
info@aedizayn.com
aedizayn.com
0535 541 2822

Ancak her zaman başka tasarımcıları da araştırmak faydalı olacaktır. Size bunun için aşağıdaki gibi bir liste oluşturdum:

 1. Freelance grafik veya web tasarımcı ararken dikkat etmeniz gerekenler
 2. Freelance web tasarımcılarını nasıl bulabilirsiniz?
 3. İstanbul’da web tasarım yapan firmalar
 4. Freelance web tasarım siteleri
 5. Google aramasından freelance web ve grafik tasarımcı veya tasarım ajansı bulmak

Freelance grafik veya web tasarımcı ararken dikkat etmeniz gerekenler

 1. Bu işler genellikle iletişim işidir. Çünkü siz bir şey istiyorsunuz ve bunu karşı tarafın en iyi şekilde anlaması gerekmektedir. O yüzden bir tasarımcıya iş verecekseniz iyi iletişim kurduğunuzu düşündüğünüz kişiye verin.
 2. İlk bulduğunuz tasarımcı ile çalışmayın. Çevrenizde, internette araştırma yapın ve ulaştığınız 3-4 tasarımcı arasında iyi olduğunu düşündüğünüz kişiyi seçin.
 3. En önemli konulardan biri freelance web-grafik tasarımcısının referansları yani tecrübesidir. Kurumsal web sitesi, e-ticaret web sitesi, start-up web sitesi mi yoksa bir mobil uygulama mı yaptırmak istiyorsunuz? Tasarımcı adayınızın web referanslarına bakın ve daha önce sizin beklentinizi karşılayacak aynı işlerde çalışmış mı? Sonuçta hiç e-ticaret web sitesi yapmamış birine bu işi vermek mantıklı olmayacaktır…

Yani sonuçlandırmak gerekirse referansları size uygun, iletişim kurabildiğiniz bir kişi ile çalışın. Önemli olan ücret değil yapılacak işin niteliğidir. Ucuz yaptırıyorum diye tekrar tekrar başka tasarımcılarla uğraşmak yerine doğru fiyatla tek bir tasarımcı ile çalışmak daha az maliyetli olacaktır.


Freelance web tasarımcılarını nasıl bulabilirsiniz?

İnternet sitesi yaptırmak istiyorsunuz ve freelance web veya grafik tasarımcısı arıyorsunuz. Aşağıda freelance web tasarımcısına nasıl erişebileceğinizi maddeler halinde açıklayacağım:

 1. En garanti yol referans yoludur. Eğer çevrenizde web sitesini beğendiğiniz arkadaşlarınız, tanıdıklarınız varsa, o kişilere web sitelerini kime yaptırdıklarını sorarak, tasarımcısı ile iletişime geçebilirsiniz. Bu şekilde iş yaptığınız kişiyi dolaylı yoldan da olsa tanıyor olursunuz ve en garanti yöntem budur. Hiçbir zaman tek bir kişi ile irtibat kurmayın. Birkaç kişi ile görüşün ve iletişim olarak en iyi anlaştığınızı düşündüğünüz kişiyle çalışmaya başlayın.
 2. Referans dışında aşağıda da belirteceğim yöntemlerle uygun tasarımcıyı bulabileceğinize eminim.
 3. Ayrıca bende freelance olarak web sitesi yapmaktayım. Bu konu ile ilgili bilgi almak, görüşmek için bana ulaşabilirsiniz. İletişim bilgilerimi yazının başında paylaşmıştım.

İstanbul’da web tasarım yapan firmalar

Öncelikle freelance bir tasarımcıyla mı yoksa bir web tasarım ajansı ile mi çalışacağınıza karar vermelisiniz.

Projenizin büyüklüğüne göre bu kararı verebilirsiniz. Hepsiburada.com, kariyer.net, yemeksepeti.com, vb. büyük projelerde her zaman bir tasarım ajansı ile çalışmanızda fayda olacaktır. Ajans bünyesinde tecrübeli birçok kişi bulunacağı için sizi en iyi şekilde yönlendireceklerdir. Tek başına freelance olarak çalışan bir tasarımcının bu işlerin altından kalkması oldukça zordur.

Aşağıda ismini yazdığım ve benim bildiğim tasarım ajanslarının web sitelerini ziyaret ederek iletişim bilgilerinden onlara ulaşabilirsiniz. Bu ajanslar işlerini iyi yapan ajanslardır fakat ücretlerinin çokta ucuz olmadığını söylememde fayda olacaktır…

2025 Arena, Gri Creative, MadebyCat, Kreatif, Rafinera, Kollektif ve Voden bildiğim iyi ajanslar arasındadır.

Kurumsal web sitesi veya çok detaylı olmayan işler içinse freelance bir tasarımcı ile çalışmanızda bir sakınca yoktur.


Freelance web tasarım siteleri

Freelance olarak çalışan kişilerin referanslarını sergilediği birçok web sitesi mevcuttur. Bu gibi siteler iki türlü işe yarar:

 1. Benim gibi tasarım sektöründe üretici olanlar için ilham kaynağı olabilir. Tüm dünyadan farklı tasarımları, trendleri takip edip güncel kalmak için ideal yerlerdir.
 2. Tasarım yaptırmak isteyen kişilerin incelemeler yaparak uygun olduğunu düşündüğü tasarımcıya ulaşabilmesine olanak sağlar. Tüm tasarımcılar referanslarını sergilediği gibi iletişim bilgilerini de yazmışlardır. Zaten referans sergilemedeki amaç müşteri bulmaktır. Web sitesi, mobil uygulama happy wheels yaptırmak isteyen kişiler için en verimli mecralar bu gibi web siteleridir.

Kısa bir anlatımdan sonra hangi web sitelerinde uygun tasarımcıları bulabileceğinizi belirteceğim.

 1. Dribbble
  Dribbble genel görüşe göre en popüler grafik ve ux-ui tasarımlarının sergilendiği web sitesidir. Ülke bazlı arama yapmak için ücretli üye olmanız gereklidir. Fakat en azından tasarım trendleri nelerdir, ne tarz tasarımların popüler olduğunu görmek adına incelemeler yapabilirsiniz. İnceleme yaparken Türk birine denk gelirseniz iletişim bilgisinden o kişiye ulaşabilirsiniz veya yurt dışından yabancı bir tasarımcı ile çalışabilirim diyorsanız öyle de yapabilirsiniz. Benimde üye olduğum Dribbble’da ki profil sayfam aşağıdaki gibidir. Linke tıklayarak yaptığım işlere ve iletişim bilgilerinden bana ulaşabilirsiniz.
  Dribbble adresim için tıklayın…
 2. Behance
  Behance’de aynı Dribbble gibi tasarımcıların referanslarını paylaştığı ve popülerliği yüksek olan bir diğer mecradır. Burada ücretli üye olmanıza gerek kalmadan ülke-şehir bazlı arama yapabilirsiniz.
  örnek olarak istanbul’da bulunan web sitesi tasarımcıları için tıklayın…
  Aynı şekilde tasarımları inceleyin ve hoşunuza giden olursa o kişi ile iletişime geçin.
 3. Dribbble ve Behance dışında Pinterest, Instagram, Deviantart gibi web sitelerinden Google’da yaptığınız aramalardan aldığınız sonuçlara göre daha çok verim alacağınızı garanti edebilirim. Yukarıda belirttiğim mecralarda arama yapın ve inceleyin. Beğendiğiniz tasarımların sahibi ile kolayca iletişim kurabilirsiniz. Bunun için her hangi bir uygulama-site(instagram, pinterest, deviantart)’ye giriş yaptıktan sonra arama bölümüne web tasarım, mobil uygulama, web sitesi, web design, mobile app design şeklinde arama yapıp beğendiğiniz kişinin profilini inceleyerek, iletişime geçebilirsiniz.

Ayrıca freelance web-grafik tasarımcıları ve müşterileri direkt olarak buluşturan web siteleri de vardır. Bu tarz sitelerde:

 1. Tasarım yaptırmak isteyenler öncelikle web sitesine üye olurlar.
 2. Sonrasında proje açarlar. Proje açarken yaptırmak istedikleri web sitesi veya diğer tasarımsal konular hakkında tüm bilgileri, dokümanları ve fiyat teklifini belirlerler.
 3. Sonrasında bu siteye üye tasarımcılar bu proje için tasarım üretecektir. Gerektiğinde projeyi açan kişi ile iletişime geçip soru sorabilirler. Her projenin aktif olduğu bir zaman dilimi mevcuttur. Bu süre bittikten sonra proje için yeni tasarım eklenemez.
 4. Proje süresi dolduğunda projeyi açan kişi yapılan tasarımlar arasından beğendiğini seçer ve o kişi ile çalışmaya başlar. Bu şekilde en uygun kişi bulunmuş olur. Aynı zamanda çalışmak istediği tasarımcı hakkında yorumları, mevcut site içerisinde ürettiği diğer tasarımları da inceleyebilirler.

Yukarıda ki bahsettiğim yöntemleri Türkiye’de en iyi uygulayan web sitesi idemama’dır. Eğer yurtdışı tabanlı bir site belirtmek gerekirse de freelancer ve 99design en başı çekmektedir. Size tavsiyem idemama ve diğer web sitelerini önce biraz araştırın, nasıl çalıştığını öğrenin. Sonrasında isterseniz hesap açıp projenizi oluşturabilir ve gelecek tasarımları beklersiniz…


Google aramasından freelance web ve grafik tasarımcı veya tasarım ajansı bulmak

Web ve grafik tasarım işleri dijital bir hizmet olduğu için bu iş için çalışacağınız tasarımcı ile aynı şehirde yaşamanıza gerek yoktur. Uzaktan telefon ve e-posta ile de iletişimi çok rahat sağlayabilirsiniz. Bu yüzden Google’da istanbul web tasarım, gebze web tasarım, bursa web tasarım, izmir web tasarım, antalya web tasarım, kadıköy web tasarım, vb. gibi aramalar yapmanıza hiç gerek yoktur. Hatta hiçbir zaman çalışmak istediğiniz freelance tasarımcı veya firmayı bu şekilde aramayın. Yukarıda belirttiğim yöntemler çok daha verimli olacaktır.

Google araması ile yaptığınız aramalarla ulaştığınız kişiler bu işi iyi yapanlar değil sadece Google’da üst sırada olan veya reklam veren kişilerdir(bu kişilerin kötü olduğunu söylemiyorum sadece üst sırada bulunmalarının bilirkişi olarak kabul görmemesini belirtiyorum). Bu yüzden bu kişileri bilirkişi diye nitelendirmeyin ve size önerdiğim diğer yöntemler ile doğru tasarımcıyı bulun.

Paylas.

Yorum